גוזמי עצים מומלצים – קווים לדמותם

גוזם עצים מומלץ עם ציוד מתאים

רכשתם לעצמכם מסור חשמלי מקצועי, ואפילו כמה רתמות לטיפוס על עצים? מזל טוב, הפכתם לבעלי מסור. אבל כמובן שכל הידע, המקצועיות והניסיון שנחוצים על מנת לכרות או לגזום עצים בצורה אפקטיבית – לא מגיעים אוטומטית ביחד עם הציוד הנדרש.

כפי שברור לכם שאתם עצמכם לא הפכתם בין לילה לגוזמי עצים מדופלמים, כך עליכם להבין שגם איש מקצוע זקוק להרבה יותר הכשרה וכישורים מאשר לרכוש ציוד גיזום ולקרוא לעצמו גוזם מומלץ. אז מי הם בעצם גוזמי עצים מומלצים באמת, איזה ערך נוסף הם מביאים לעבודה ואיך אפשר לזהות אותם?

 

מי הוא אילנאי והאם זה הכרחי לגיזום עצים?

הסמכת אילנאי היא תחום חדש יחסית במשרד החקלאות בארץ. לקורס יכולים להצטרף עובדים שכבר יש ברשותם תעודת "גוזם מומחה" של משרד החקלאות, ולרוב עליהם להיות גם הנדסאים, אגרונומים, או אדריכלי נוף בהכשרתם.

במהלך הכשרתו, לומד האילנאי לא רק על עבודת הגיזום עצמה אלא עולם ומלואו לגבי עצים, סוגיהם, גלגול חייהם וצרכיהם: החל מבחירת העץ במשתלה, דרך טיפול, אחזקה, דישון והשקיה, ועד שיקום ואורתופדיה, כולל גיזום מקצועי והערכת סיכונים במקרה הצורך. 

גוזמי עצים שהם גם אילנאים, מגיעים אליכם עם ידע מקיף שקשור לא רק לעבודת המסור עצמה, אלא הבנה כוללת ומלאה יותר של העץ, למה הוא זקוק, כיצד אפשר לטפל בו ומה הפתרון הנכון והבריא עבורכם ועבור העץ לטווח הרחוק.

 

גיזום עצים דורש מיומנויות נרחבות ומפתיעות

מעבר לידע הנרחב במיני עצים ובגלגול החיים שלהם, גוזמי עצים מומלצים באמת יגיעו עם סט של מיומנויות שאולי לא חשבתם עליהן, מעבר ליכולת העבודה עם מסור. 

לדוגמא, גיזום מדויק ועדין או גיזום של עץ שממוקם באופן בעייתי ביחס לבניינים וקווי החשמל סביבו – בכל אלה יהיה יתרון משמעותי לגישה באמצעות טיפוס על העץ. לעתים ניתן לבצע את אותן עבודות גם בעזרת מנוף, אם תנאי הקרקע מאפשרים גישה זו. אולם במקרה זה העבודה יקרה ואיטית יותר, לגוזם יש גישה מוגבלת הרבה יותר לענפים הנכונים ביותר לגיזום לשם פתרון הבעיה, ואין באפשרותו לעבוד בעדינות ודיוק. 

ממש כפי שגיזום עצים דורש הכשרה מיוחדת, כך גם טיפוס בסנפלינג לשם גיזום עצים גבוהים איננו עניין של מה בכך. גוזמי עצים שעושים שימוש בסנפלינג הם בוגרי קורס הכשרה מקיף, עליהם להגיע עם הביטוח המתאים ועם ידע מספק בנהלי הבטיחות והזהירות לשם ביצוע המשימה.  

 

מעל הכל חשובה האהבה לאדמה

תכונה קריטית ביותר עבור גוזמי עצים, שקשה למדוד אותה לפי אתר האינטרנט או הפרסומת של איש המקצוע – היא האהבה שלו למקצוע, לאדמה ולצמחים שבהם הוא מטפל. בגיזום עצים הרבה פעמים תמצאו כי ישנה הדרך הקלה והמהירה לגזום את העץ, וישנה הדרך העדינה והנכונה יותר עבור העץ כדי ושישגשג, יצמח בצורה נכונה, וימשיך לחיות עוד הרבה שנים.

על מנת להסתכל על התמונה הרחבה ולתת את העצות נכונות ביותר עבורכם ועבור העצים, יש לעבוד רק עם אנשים בעלי אהבה לאדמה ועניין אמיתי במקצוע שלהם. מי שנכנס למקצוע הזה מכל סיבה אחרת, הרבה פעמים יחפש את הפתרון הקל ביותר בעבורו, או פשוט יעשה שיקולים של רווחיות עבור עצמו, ולא עבורכם או עבור העץ עצמו.

את האהבה הזו למקצוע אפשר לזהות לפי התנהלות השיחה המקדימה שתנהלו עם בעל המקצוע, כאשר תתארו לו את הבעיה ותשאלו לדעתו לגבי פתרונות אפשריים. סימן חיובי נוסף הוא ההכשרות הנוספות שיש ברשותו – מי שעבר קורס אילנאי, למשל, כנראה מתעניין בעצים יותר מאשר בשכר.

מחפשים גוזם עצים מומלץ ומעוניינים בייעוץ מקצועי או מידע נוסף? צרו איתנו קשר, המענה שלנו מהיר, מקצועי ואדיב.

אהבתם? שתפו את העמוד
Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email